graj dalej lub zamknij

i wybierz inną grę w menu po lewej.

logo

Baza wiedzy

Dlaczego muszę się uczyć?

Wbrew obiegowej opinii wiedza wśród ludzi jest bardzo cenionym atrybutem. Łatwiej i chętniej jest rozmawiać z osobą wykształconą, niż z osobą, która nie ma nic do powiedzenia, bo nic nie wie. Słuchanie ludzi, którzy posługują się kwiecistym językiem, jest przyjemniejsze niż takich, którzy nie potrafią się wysłowić i używają jedynie wulgaryzmów.

    Wśród młodzieży obserwuje się powszechną niechęć do nauki. Wielu uczniów uważa, że nie jest ona im potrzebna, że wiedzą już wystarczająco dużo. Wręcz osoby, które lubią się uczyć traktowane są jako swoisty wybryk natury i nazywane kujonami. Nie wolno się wstydzić chęci zdobywania wiedzy, nie można wyrzekać się swojej miłości do edukacji i koniecznie należy okazywać innym swoje zdanie na ten temat, gdyż jest to cecha wyróżniająca dla takiej osoby, a nie powód do wstydu i zastraszenia.

    Każdy chciałby przeżyć swoje życie godnie, w szczęściu i zdrowiu. Aby jednak to osiągnąć trzeba się uczyć, gdyż jest to nasza przyszłość. Bez niej raczej nie uda się nam zdobyć dobrego zawodu, a im więcej umiemy, tym większymi możliwościami dysponujemy. Nauka przygotowuje do dalszego życia (dzieci do bycia dorosłymi, a dorosłych do starości). Dzięki niej możemy poznawać świat i zasady jego funkcjonowania, możemy łatwiej porozumiewać się z innymi ludźmi, potrafimy rozpoznawać zagrożenia jakie na nas czyhają i w porę im zapobiec, zyskujemy awans społeczny. Ponad to będąc dobrymi, wykształconymi i rozsądnymi ludźmi możemy zostać zapamiętani przez wiele pokoleń i cytowani przez nie, a jeśli pamięć o nas pozostanie to pozostaniemy również my w sercach naszych bliskich. Nauka nie jest potrzebna tylko i wyłącznie do zdobycia dobrze płatnej pracy, lecz uczymy się dla samych siebie, by mieć o czym rozmawiać w towarzystwie, być osobą oczytaną, poszerzającą własne horyzonty, wiedzącą więcej. Warto się uczyć, bo dzięki temu człowiek rozwija się i poznaje nowe rzeczy, o których bez nauki nie miałby pojęcia.