graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla dorosłych czytelników

Komputer: wróg czy przyjaciel dziecka?

Maszyny sterowane przez komputer umożliwiają i ułatwiają ludziom pracę w warunkach szkodliwych dla człowieka. Odkrywanie nowych planet również powierzone zostało maszynom, ze względu na ograniczenia czynników potrzebnych ludziom do przeżycia. Badanie głębin morskich, gdzie ludzie mimo specjalnych skafandrów nie mogliby dotrzeć z powodu panującego tam ciśnienia, również odbywa się za pomocą automatów sterowanych przez komputery.

Internet to ogromny zasób informacji i wiedzy. Nikt nie byłby w stanie zgromadzić w swoim domu takiej ilości książek i gazet. Za pomocą komputera można poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, można uczyć się języków obcych, poznawać kulturę innych krajów, zwiedzać muzea na całym świecie, porozumiewać się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach lub z podobnymi problemami, radzić się innych, pomagać oraz – co nie jest bez znaczenia – pracować. Szybkość przesyłu wiadomości jest znacznie większa niż w sposób tradycyjny. Korzystając z komputera, można porozmawiać z bliską osobą przebywającą na innej półkuli.

Za pomocą komputera i programu do edytowania można przygotować wypracowanie, opowiadanie, prezentację, referat. Dane potrzebne do jakiejś analizy komputer może zliczyć za nas, znacznie oszczędzając nasz czas. Może też być swoistym albumem na rodzinne zdjęcia.

Wydaje się więc, że komputer ma znacznie więcej zalet niż wad i jeśli korzysta się z niego racjonalnie, może być przyjacielem człowieka, dzięki któremu życie jest łatwiejsze, wygodniejsze i przyjemniejsze, a przede wszystkim ciekawsze. Bez komputera oczywiście można żyć. Ale czy można się bez niego obejść?