graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla dorosłych czytelników

Poradnik rozsądnego ucznia

1. Postaw sobie za cel naukę… i wytrwaj w tym postanowieniu.
Możesz wyznaczyć sobie jakąś nagrodę za wykonaną pracę.

2. Staraj się wzbudzić w sobie zainteresowanie nauką.
Lepiej zapamiętujemy to, co nas interesuje, niż nudne tematy. Ucz się na zasadzie skojarzeń (nawet tych śmiesznych), próbuj połączyć tekst z jakimś obrazem, który ułatwi ci zrozumienie nowego zjawiska. Rysunki pomocnicze możesz wykonywać sam. Naukę można zobrazować prostymi samodzielnymi doświadczeniami ułatwiającymi zapamiętywanie. Ucząc się, staraj się kojarzyć nową wiedzę z tą, którą już posiadasz.

3. Ucz się wszystkimi zmysłami, jakimi dysponujesz (wykorzystaj wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch i smak) i ze zrozumieniem.
Używaj słuchu, wzroku i dotyku – czytaj z uwagą, głośno powtarzaj, pisz, rysuj, dotykaj. Czytając tekst, wybieraj ważne informacje i zaznaczaj je, rób notatki, powtarzaj własnymi słowami. Pamiętaj: najłatwiej zapamiętuje się początek i koniec, środek znacznie trudniej.

4. Ucz się o właściwej porze.
Nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły oraz po godzinie 21. Pamiętaj, że po posiłku i pomiędzy godzinami 13 a 15 znacznie spada koncentracja u człowieka. Co 30-45 minut rób sobie 5-, 10-minutowe przerwy na napicie się, zrobienie kilku skłonów lub przysiadów, posłuchanie muzyki.

5. Dbaj o porządek na biurku.
W bałaganie trudniej jest znaleźć potrzebne rzeczy, co może znacznie i niepotrzebnie wydłużyć czas odrabiania lekcji. Przedmioty niezwiązane ze szkołą mogą rozpraszać i dekoncentrować.

6. Planuj odrabianie lekcji.
Sprawdź, co należy zrobić na następny dzień, a co może jeszcze przez chwilę poczekać, lecz pamiętaj przy tym, aby uczyć się systematycznie i nie odkładać pracy na później.