graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla młodszych czytelników

Jak zapakować tornister do szkoły?


6.PRZYBORY PLASTYCZNE
Często zdarza się, że można przybory plastyczne (kleje, bloki rysunkowe, techniczne, papier kolorowy, plastelinę, farby, pędzle, ewentualnie fartuszki do malowania, pastele, kredki świecowe) zostawić w szkole. Jeśli jednak tak nie jest, należy ustalić z nauczycielem, z jakich przyborów dzieci będą korzystać danego dnia, i takie pakować. W żadnym razie nic więcej, aby nie przeciążyć kręgosłupa dziecka.

Tornister nie powinien ważyć więcej niż 10% wagi ucznia, mieć szerokie, regulowane szelki i usztywnioną ściankę przylegającą do pleców dziecka. Nauczyciel w porozumieniu z rodzicami powinien kontrolować ciężar tornistrów uczniów i zadbać, aby nie było w nich zbędnych książek lub przedmiotów. Należy również zwrócić uwagę, aby tornister był noszony na obu ramionach, ponieważ zawieszenie go na jednym może prowadzić do wad postawy (asymetrii mięśniowej).

Warto też wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. 2003, Nr 6, poz. 69 z późn. zm.) szkoła powinna umożliwić uczniom zostawianie części własnych przyborów i podręczników w salach lekcyjnych. Do tego celu powinny być przygotowane szafki. Jeśli nie ma miejsca na indywidualne, można zapewnić meble z odpowiednią liczbą szuflad lub inne miejsca, w których uczniowie zostawialiby podręczniki, stroje gimnastyczne i przybory szkolne. Jednak jak to się ma do rzeczywistości, musimy sprawdzić sami.