graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla młodszych czytelników

Komputer: wróg czy przyjaciel dziecka?

Współczesne czasy przynoszą wiele zdobyczy techniki. Jedną z nich jest komputer, który obecnie znajduje się niemal w każdym domu. Dzieci bardzo chętnie z niego korzystają ze względu na nieograniczone możliwości surfowania po sieci, wspaniałą i różnorodną ofertę gier i układanek, możliwość kontaktu z innymi graczami bez konieczności wychodzenia z domu.

Komputer to bardzo przydatna do nauki zdobycz techniki, lecz należy nauczyć się z niej korzystać. Niekontrolowane korzystanie przez dzieci z komputera zniechęca do samodzielnego myślenia i do podejmowania wysiłku umysłowego. Komputer może stać się „złodziejem czasu”, ponieważ dziecko zajęte ciekawą grą nie ma czasu na odrabianie prac domowych czy czytanie lektur, a nawet na czynny wypoczynek.

Ludzie starsi odczuwają pewne opory, jeśli chodzi o naukę obsługi komputera. Ponadto jest on rzeczą dość kosztowną i nie każdego na niego stać. Pochłania czas i często zamiast wyjść na spacer czy po prostu pobyć z rodziną, człowiek spędza czas przed ekranem.

Korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia. Długotrwałe i częste przesiadywanie przed monitorem może powodować wady wzroku. Zawieranie nowych znajomości przez Internet również może przynieść bardzo niepożądane skutki, szczególnie dzieci są narażone na działania oszustów.

Prawdą jest, że komputery są nieograniczonym zasobem informacji, pomagają ludziom, znacznie oszczędzając czas, co umożliwia spokojny wypoczynek. Przez Internet można dokonywać zakupów zarówno artykułów spożywczych, jak i przemysłowych, wycieczek itp., umożliwiając wybór najkorzystniejszej oferty. Dzięki komputerom jeżdżą pociągi, działają automaty w zakładach przemysłowych, można dzwonić niemal do każdego zakątka Ziemi itd. Właśnie dzięki komputerom niektóre operacje wykonywane metodą tradycyjną nie mogłyby zakończyć się sukcesem. Po udanym zabiegu pacjent ma nie tylko niewielkie blizny, ale również jego stan zdrowia pozwala na szybki powrót do całkowitej sprawności, co przy metodzie tradycyjnej mogłoby potrwać kilka miesięcy.