graj dalej
lub zamknij
i wybierz inną grę w menu po lewej.
Czytanie pozwala nam zrozumieć, co autor tekstu chciał przekazać czytelnikowi, umożliwia komunikację między ludźmi, daje przepis na wykonanie jakiejś czynności, czyli przekazuje jakąś treść. Szybkie czytanie nie tylko przyspiesza tempo odkodowywania znaków graficznych, jakimi są litery, lecz także trenuje możliwości poznawcze człowieka. Poprawie ulegają pamięć, koncentracja, logiczne myślenie, zdolność rozumienia i analizy przeczytanego tekstu. Jedne metody szybkiego czytania koncentrują się na wyćwiczeniu mięśni gałek ocznych, a inne na eliminacji zjawiska regresji (cofania się do wcześniej przeczytanych linijek) lub subwokalizacji (cokolwiek to oznacza).
W obecnej dobie postępu, kiedy wszelkie informacje dość szybko się dezaktualizują, wymagane jest nieustanne przystosowywanie się do zachodzących zmian. Ośrodki rozumienia mowy i słów mieszczą się w lewej półkuli mózgu człowieka. Aby móc nauczyć się szybko i ze zrozumieniem czytać, należy najpierw poznać, na jakiej zasadzie funkcjonuje mózg, jak przebiega odkodowywanie w nim zaszyfrowanego w postaci liter tekstu, jakie czynniki decydują o tempie, dynamice i rytmie czytania.
Naukę szybkiego czytania należy zacząć od znalezienia odpowiednich warunków (na przykład światło – najlepiej naturalne, wyciszone pomieszczenie) i wygodnego miejsca pracy (należy pamiętać o odpowiedniej pozycji przy siedzeniu – plecy wyprostowane, lekko odchylone do tyłu, stopy umieszczone na podłodze, uda równoległe do podłoża, wzrok pada na książkę pod kątem 90 stopni). W pomieszczeniu, w którym czytamy, powinien panować względny porządek, aby zbędnymi przedmiotami nie rozpraszać niepotrzebnie uwagi. Podczas czytania należy sobie robić przerwy, dbać o kondycję oczu, nie ignorując oznak zmęczenia.
Szybkie czytanie to nie tylko tempo, lecz także jakość i poziom rozumienia przeczytanego tekstu. Można czytać szybko, ale nie pamiętać niczego z tego, co się przeczytało, a można czytać szybko i wszystko zapamiętać. Czytanie to umiejętność sprawnego i harmonijnego przebiegania wzrokiem po linijkach tekstu. Ćwiczenia szybkiego czytania doskonalą również pamięć, koncentrację, redukują liczbę zatrzymań wzroku, pozwalają na utrzymanie stałego tempa dostarczanych informacji.