graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla młodszych czytelników

Rozwój psychologiczny dziecka w wieku szkolnym

W środowisku szkolnym występują również dzieci mające trudności w kontaktach społecznych, o obniżonej aktywności, zalęknione. Należy je traktować łagodnie, chwalić za każde (nawet najmniejsze) osiągnięcie, stymulować do samodzielności, nie krytykować, zapewniać bezpieczeństwo, włączać w życie klasy.

Kolejną grupą są dzieci znerwicowane, które bardzo często zostają odtrącone przez rówieśników. Należy im zapewnić życzliwą atmosferę (również w domu), spróbować obniżyć napięcie emocjonalne, na przykład rozmową, starać się zwiększać wiarę we własne siły.

W wieku szkolnym bardzo często objawia się zachowanie agresywne, czy to w formie ataku fizycznego, czy słownego, zmierzające do zniszczenia obiektu lub wyrządzenia mu jakiejś szkody. Źródłem agresji może być poczucie krzywdy, gniew, wrogość, zazdrość, zdenerwowanie, odebranie atrakcyjnej zabawki, złośliwe przezwiska kolegów, niesprawiedliwa ocena, surowe kary fizyczne.

Pomimo tak wielu problemów, jakie możemy spotkać przy wychowywaniu ucznia, pamiętajmy, że dzieciństwo to tak naprawdę najpiękniejsze lata jego życia, a my jesteśmy po to, aby wspomóc rozwój nowego, mądrego i wspaniałego człowieka, a nie hamować go czy nawet niszczyć.