graj dalej

logo

Baza wiedzy

Artykuły dla młodszych czytelników

Sposoby na tabliczkę mnożenia, czyli matematyka nie musi być nudna

Matematyka nie musi być nudna! Mamy dla Was kilka sposobów, które ułatwią naukę tabliczki mnożenia.

Mnożenie razy 9 na palcach

Trzymamy dłonie przed sobą i prostujemy palce. Jeśli chcemy pomnożyć 9 ∙ 2, zaginamy drugi palec. To, co jest wyprostowane przed nim, czyli 1 palec, to dziesiątki, to co za nim, czyli 8 palców, to jednostki. Wynik: 18. Jeśli chcemy pomnożyć 9 ∙ 3, zaginamy trzeci palec. To, co jest wyprostowane przed nim, czyli 2 palce, to dziesiątki, to co za nim, czyli 7 palce, to jednostki. Wynik: 27. Jeśli chcemy pomnożyć 9 ∙ 7, zaginamy siódmy palec. To, co jest wyprostowane przed nim, czyli 6 palców, to dziesiątki, to co za nim, czyli 3 palce, to jednostki. Wynik: 63. I tak dalej.

Mnożenie razy 9 z odejmowaniem

W tej metodzie mnożymy liczbę najpierw przed 10, a później od wyniku odejmujemy tę liczbę. Na przykład sposób na 9 x 4 wygląda następująco:

10 ∙ 4 = 40

40 - 4 = 36

A sposób na 9 x 6 wygląda tak:

10 ∙ 6 = 60

60 - 6 = 54

I mamy wynik!

Mnożenie cyfr powyżej 5 na palcach

Przykład: chcemy pomnożyć 6 ∙ 8. Zaginamy w każdej dłoni tyle palców, jak gdybyśmy odliczali do 6 i 8 – czyli na lewej zaginamy jeden palec (szósty), a na prawej trzy (szósty, siódmy i ósmy). Liczymy zagięte palce (jest ich 4) i palce wyprostowane: 4 na jednej dłoni, 2 na drugiej. Liczbę zagiętych palców mnożymy przez 10 (4 ∙ 10), a liczbę wyprostowanych palców mnożymy przez siebie (4 ∙ 2). A teraz wystarczy dodać wynik i gotowe: 6 ∙ 8 = 48. Tutaj znajdziecie filmik z wytłumaczeniem: 

Widzicie? Matematyka nie musi być ani trudna, ani nudna!