graj dalej

logo

Czytanka o Basi

Poznaj Basię :)

obrazek

Basia ma „złote" włosy. Niektórzy wołają na nią Ruda, a Basi wcale to nie przeszkadza i do wszystkich wokół się uśmiecha. Dziewczynka uwielbia czytać. Barbara, bo tak brzmi jej pełne imię, jest wyjątkowo pogodną dziewczynką. Jak sama mówi, każda okazja jest dobra do uśmiechu.

Jedyne, co nie wzbudza jej entuzjazmu, to szpinak. Mama czasami podaje go na obiad, tłumacząc, że jest bardzo zdrowy. Wszyscy wiedzą, że należy go jeść. Niestety nie każdemu on smakuje. Mama Basi korzystała już z przeróżnych przepisów. Szpinak podawała z ziemniaczkami i jajkiem sadzonym, innym razem z makaronem posypanym żółtym serem. Kiedyś upiekła nawet pizzę ze szpinakiem, ale za każdym razem, kiedy Basia siadała przy stole, jej uśmiech gasł. Mama Basi była bardzo zmartwiona. Pewnego dnia zdecydowała się dokonać ostatniej z prób i zrobiła naleśniki ze szpinakiem. Basia usiadła przy stole, lekko posmutniała i ze zrezygnowaniem sięgnęła po widelec. Jednak gdy spróbowała przygotowanego przez mamę tego dnia dania, zdziwiła się. Posmakowała jeszcze raz i jeszcze, a uśmiech powrócił na jej buzię. To właśnie tego dnia Basia polubiła szpinak.

Nikt w klasie nie czyta tak dużo jak Basia. Bywa, że panie bibliotekarki żartują, mówiąc, że niedługo Basia przeczyta wszystkie książki ze szkolnej biblioteki, i nic już nie zostanie do czytania. Oczywiście wszystkie włącznie z Basią doskonale wiedzą, że to jedynie żarty. Literatury pięknej jest zdecydowanie więcej i nawet wszystkie szkolne biblioteki nie są w stanie zmieścić u siebie na półkach całej występującej w książkach fikcji literackiej.
Ulubione książki Basia trzyma w swojej domowej biblioteczce. Bywa, że któraś z książek tak bardzo ją zachwyci, że później marzy by ją mieć tylko dla siebie. Wtedy mówi o tym rodzicom, a oni, jeśli tylko jest taka możliwość, kupują ją córce.
Pani w szkole często pyta o książki, jakie Basia ostatnio przeczytała. Czasem, kiedy pani ją poprosi, dziewczynka opowiada koleżankom i kolegom jakąś ciekawą historię podczas lekcji.
Dzieci lubią słuchać opowieści Rudej, a pani chwali i cieszy się, że Basia tak dużo czyta i dzięki temu bardzo dużo wie.

Wasze komentarze:

 • ALEKSANDRA:2022-10-06 20:14:24

  Ja uwielbiam czytać książki.

 • Maja:2022-10-01 14:41:28

  Ja Maja też lubię czytać książki bo jestem już w czwartej klasie i mam dużo lekcji, język polski, matematykę, angielski, religię, przyrodę, historię, plastykę i technikę. Ciekawie się pandami dlatego że lubię te zwierzęta. A moja siostra Lila poszła na urodziny Laury, naszej sąsiadki.

 • faustyna:2021-11-20 19:05:12

  fajna gra

 • Nika:2021-03-23 16:33:08

  Bardzo krótka i fajna czytanka:)

 • karolina:2021-02-18 18:52:14

  ta bajka jest super

czytaj wszystkie